Sommarpremieringarna i Södra Skåne

Bjärsjölagård 12 juli.

 

Ston f. 07:

 

Gulmåras Elle ljbrbl sto f.07 hos äg

e.Allman 204 u.Gulmåras Jaffa 3340

e.Daler 180

äg. Marita Hansson, Östraby

klass 1 88887=39 p

 

Gulmåras Elle, klassvinnare med ägare Marita Hansson.

 

Vidja Grönkulla ljbrbl sto f.07 hos äg

e.Allman 204 u.Hilde 3304

e.Furubäcks Io 210

äg. Stuteri Grönkulla, Hörby

klass 1 87887=38 p

 

Ston f. 06:

 

Gulmåras Anelka ljbrbl sto f.06 hos äg.

e.Temeperamnet 227 u.Celeste 2974

e.Kasper 47

äg. Marita Hansson, Östraby

klass 1 88888=40 p

 

Gulmåras Anelka, klassvinnare med ägare Marita Hansson

 

Etna Grönkulla ljbrbl stjmne sto f.06 hos äg

e.Björkhems Xerxes 234 u Liv Grönkulla 3306

e.Daler 180

äg. Stuteri Grönkulla, Hörby

klass 1 88887=39 p

 

Minerva ljbrbl sto f.06 hos Magdalena Linden, Östraby

e.Tamlin Grönkulla 226 u.Tvetas Morina 3163

e. Dalar 154

äg. Eva Kvant, St Olof

klass i 88887=39 p

 

Venus Grönkulla ljbrbl sto f.06 hos äg.

e.Tamlin Grönkulla 226 u.Hilde 3304

e.Furubäcks Io 210

äg. Stuteri Grönkulla, Hörby

klass 1 88787=39 p

 

Ston f. 05:

 

Yena ljbrbl sto f.05 hos IMA Häst och Smide

e.Enar 135 u.Taffsnäs Yackie 3159

e.Knast Halsnaes 174

äg. Camilla Fors, S. Sandby

DIPLOM 98897=41 p

 

Odessa ljbrbl sto f.05 hos äg.

e.Cristall 203 u.Nanette 2125

e.Solhems Nalle 127

äg. Anna Söberg, Oderup

klass 1 88887=39 p

 

Bettie ljbrbl sto f. 05 hos Per Borg, Ö.Sönnarslöv

r.Tamlin Grönkulla 226 u.Bonnie 3273

e.Furubäcks Inter 191

äg. Stuteri Grönkulla, Hörby

klass 1 88787=38 p

 

Lina ljbrbl sto f.05 hos Evald Björnberg, Gullspång

e.Brynje 218 u.Elica 3059

e.Zeb 129

äg.Ewa Persson, St Olof

klass 2 88777=37 p

 

 

 

Bollerup den 22 juli

 

Ston födda 2005.

 

Beanka ljbrbl f.05 h Martin Vistrand, Tomelilla.

e.Solhems Nalle 127 u. Bella

e.Sölve 43

klass 1 88797=39 p

äg. Nils-Erik Hansson, Lövestad

 

Tindra ljbrbl f.05 hos S-A Damm, Tomelilla

e.Cristall 203 u.Isabell 2795

klass 1 88787=38 p

äg.Maria Hammarstrand, Skurup

 

Fölston:

 

Lorita ljbrbl f. 00 hos äg

e.Laban 136 u.Joxita 3077

prem B 77797= 37 p

äg. A-K Thornsäter, Ystad

 

Sevi 3016 ljbrbl f. 91 hos Karin Bondesson, Sollebrunn

e.Furubäcks Seger 159 u. Violette 1706

prem A

äg. Marina Nelin, St Olof

 

98 S e. Ernarsson 176 "Saga" diplom

02 S e. Furubäcks Io 210 "Hilde 3304" diplom

06 S e. Björkhems Xerxes 234 " Twix" 39 p som ettåring

07 H e. Allman 204 "Toblerone" 40 p fölmönstring

08 H e. Stenrike Spritz 244 "Pigall"

 

 

Isabell 2795 ljbrbl f.93 hos ägaren

e.Siljar 157 u.Erna 997

prem A

äg. Stig-Allan Damm, Tomelilla

 

94 S e.Mixter 106 "Jasmin 3201" 39 p

95 H e.Mixter 106 "Buster"

96 S e.Mixter 106 "Lisa" stbf. 36 p

97 H e.Mixter 106 "Harald" död 99

02 S e.Daler 180 "Erna" Diplom, prem AB

05 S e.Cristall 203 "Tindra" 38 p

07 H e.Allman 204 "Isak"