Resultat från Södra Skånes FF:s officiella utställning 2006-09-02

i Fågeltofta

Domare:Helena Kättström

Klass 1, Unghingstar och valacker f 2005

Namn

Härstamning/Ägare

Resultat

1. Björkhems Ådi

e. Magne 228 u. Björkhems Pärle-Mi 3128.

Ägare: Grönkulla Fjordhäststuteri

87777 = 36p

 

 

 

Klass 2, Ungston f 2005

Namn

Härstamning/Ägare

Resultat

1. Malla

e. Kim Hero 221 u. Rimma 3292

Ägare: Anna Nord

99888 = 42p

Reserv BIS

2. Bettie

e. Tamlin Grönkulla 226 u. Bonnie 3273

Ägare: Grönkulla Fjordhäststuteri

98797 = 40p

3. Lina

e. Solhems Nalle 127 u. Lolita 2350

Ägare: Annika Johansson

88888 = 40p

4. Udda´s Penny

e. Lysluggen 194 u. Paula ue. Fröjd

Ägare: Stuteri Udda

87888 = 39p

5. Trina

e. Lysluggen 194 u. Thelma 2535

Ägare: Ylva Roskvist

87887 = 38p

6. Enja

e. Enar 135 u. Iwa 2287

Ägare: Annelie Johansson, Iwe Andersson

87877 = 37p

7. Blända

e. Tamlin Grönkulla 226 u.Westgårdens Taru Ägare: Helen och Kent Petersson

77877 = 36p

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass 3, Unghingstar och valacker f 2004

Namn

Härstamning/Ägare

Resultat

1. Stenrike Spritz

e. Alvedon Kry 214 u. Smulan 2933

Ägare: Stenrike Fjordhästar

89788 = 40p

2. Indro

e. Hugo 179 u. Isadora 3075

Ägare: Annika Johansson

88787 = 38p

 

 

 

 

 

Klass 4, Ungston f 2004

Namn

Härstamning/Ägare

Resultat

1. Emla

e. Eminent Halsnaes D 724 u. Vesla Halsnaes D 9579 Ägare: Mats Larsson

99798 = 42p

(BIS)

2. Alwa

e. Alvedon Kry 214 u. Flora 3196

Ägare: Emma Larsson

88878 = 39p

3. Teckla

e. Tamlin Grönkulla 226 u. Gulldocka 3084

Ägare: Ewa Persson

88877 = 38p

4. Embla

e. Enar 135 u. Iwa 2287

Ägare: Annelie Johansson, Iwe Andersson

87866 = 35p

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass 7, Ston med föl

Namn

Härstamning/Ägare

Resultat

1. Sevi 3016

e. Furubäcks Seger 159 u. Violett 1706 Ägare: Marina Nelin

87897 = 39p

 

Klass 8, Ston utan föl fyra år och äldre

Namn

Härstamning/Ägare

Resultat

1. Taffsnäs Yackie 3159

e. Knast Halsnaes 173 u. Taffsnäs Mackie 2504 Ägare: Frida Matsson

88899 = 42p

 

2. Furubäcks Segra 3164

e. Furubäcks Inter 191 u. Furubäcks Sara 2128 Ägare: Christina Nord

99698 = 41p

 

3. Bonnie 3273

e. Furubäcks Inter 191 u. Bengta 2928 Ägare: Per Borg

98887 = 40p

4. Ia 2714

e. Gullmar 34 u. Iwa 2287

Ägare: Maria Nordqvist

78787 = 37p

5. Ronja

e. Enar 135 u. Iwa 2287

Ägare: Maria Krantz-Karlsson

77678 = 35p

6. Molly

e. Siljar 157 u. Mitzy 2527

Ägare: Julia Holst

77786 = 35p

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass 9, Valacker fyra år och äldre

Namn

Härstamning/Ägare

Resultat

1. Racersnitt

e. Champis 160 u. Julia ue. Tonic 147 Ägare: Susann Ekberg

88887 = 39p

2. Sivert

e. Solhems Nalle 127 u. Simona 2355 Ägare: Anna-Karin Gudmundsson

77766 = 33 p

 

 

 

 

Klass 10, Premierade hingstar

Namn

Härstamning/Ägare

Resultat

1. Solhems Myckle 225

e. Mycklar 169 u.Solhems Norma 2823 Ägare: Stuteri Udda

88888 = 40p

 

 

 

 

 

Klass 15, Stoföl f 2006

Namn

Härstamning/Ägare

Resultat

1. Twix

e. Xerxes 234 u. Sevi 3016

Ägare: Marina Nelin

88887 = 39p