Resultat från Jubileumsutställningen i Bjärsjölagård.

 

Klass 1 hingstföl f.09.

1. Bubbarps Tintin ljbrbl uppf och äg. Annelie Öberg, Hästveda

e.Mykletind 261 u.Hilde 3304 e.Furubäcks Io 210-Furubäcks Seger 159

GULD 40 poäng

 

2. Gulmåras Cesar ljbrbl uppf och äg. Marita Hansson, Hörby

e.Mykletind 261 u.Gulmåras Ilse (stbf 09) e.Tamlin Grönkulla 226-Enar 135

SILVER 38 poäng

 

3.Uddas Dinkel ljbrbl uppf och äg. Lars-Göran Linde, Munka-Ljungby

e.Solhems Myckle 225 u.Paula 3312 e.Fröjd 148-Enar 135

SILVER 38 poäng

 

4. Bernard ljbrbl uppf och äg. Nils-Erik Hansson, Lövestad

e.Vessmer 253 u.Beanka (stbf. 09) e.Solhems Nalle 127-Sölve 43.

SILVER 37 poäng

 

Klass 2 stoföl f.09.

1.Elektra Grönkulla ljbrbl uppf och äg. Anette och Johnny Holmgren, Hörby

e.Mykletind 261 u.Liv Grönkulla 3306 e.Daler 180-Knast Halsnaes 174

GULD 40 poäng

 

2.Takida ljbrbl uppf och äg. Ellinor Persson, Tomelilla

e.Emil 243 u.Aadalens Grethe (stbf 09) e.Dylan FJH 687-Mastrup Jan FJH 598

SILVER 38 poäng

 

3.Uddas Diva ljbrbl uppf och äg. Lars-Göran Linde, Munka-Ljungby

e.Solhems Myckle 225 u.Uddas Penny 24-05-1128 e.Lysluggen 194-Fröjd 148

SILVER 37 poäng

 

Klass 3 hingstar och valacker f.08.

1.Terne Gutt ljbrbl hingst uppf Hans-Petter Vereide, Nordfjordeid, Norge

äg. Anette och Johnny Holmgren, Hörby

e.Sofin N -02-2511 u.Vereide Terna N-99-2710 e.Sander N-87-2527-Drago 2018 FH

GULD 41 poäng  BIS 4.

 

2.Solero rbl hingst uppf och äg. Åsa Bengtsson, Ätran

e.Roar 245 u.Sandora 3166 e.Gjöstein 171-Sölve 43

GULD 40 poäng BIS 5.

 

3.Pigall ljbrbl val uppf och äg. Marina och Åsa Nelin, Tomelilla

e.Stenrike Spritz 244 u.Sevi 3016 e.Furubäcks Seger 159-Vilgot 60

SILVER 36 poäng

 

4.Nougate ljbrbl hingst uppf och äg. Anna-Karin Thornsäter, Ystad

e.Emil 243 u.Lorita 3360 e.Laban 136-Ljosen 145

SILVER 35 poäng

 

Klass 4 ungston f.08.

1.Indra ljbrbl uppf och äg. Annelie och Iwe Andersson, Hörby

e.Ingvar Halsnaes 242 u.Wilma 24-02-1081 e.Vilje 175-Enar 135

GULD 40 poäng

 

2.Zahara ljbrbl uppf och äg. Marie Dahl, Strömsnäsbruk

e.Alexander Lukas 183 u.Björkhems Zenia 3361 e.Brynje 218-Botvid 196

SILVER 37 poäng

 

3.Uddas Capella ljbrbl uppf och äg.Lars-Göran Linde, Munka-Ljungby

e.Solhems Myckle 225 u.Paula 3312 e.Fröjd 148-Enar 135

SILVER 37 poäng

 

Klass 5 hingstar och valacker f.07.

1.Toblerone ljbrbl val uppf Marina och Åsa Nelin, Tomelilla

äg. Marina Nelin, Tomelilla

e.Allman 204 u.Sevi 3016 e.Furubäcks Seger 159-Vilgot 60

SILVER 36 poäng

 

2.Isac ljbrbl hingst uppf och äg. Stig-Allan Damm, Tomelilla.

e.Allman 204 u.Isabell 2795 e.Siljar 157-Urban 24

SILVER 35 poäng

 

Klass 6 ungston f.07.

1.Cascada ljbrbl uppf och äg.Ewa Persson, St.Olof

e.Kim Hero 221 u.Olivia 3198 e.Furubäcks Inter 191-Solhems Nalle 127

GULD 40 poäng

 

2.Vidja Grönkulla ljbrbl uppf och äg. Anette och Johnny Holmgren, Hörby

e.Allman 204 u.Hilde 3304 e.Furubäcks Io 210-Furubäcks Seger 157

SILVER 38 poäng

 

3.Thelma ljbrbl uppf och äg. Ingrid och Ingemar Nybogård, Furulund.

e.Temperament 227 u.Daphne 3356 e.Daler 180-Heiden 132

SILVER 38 poäng

 

Klass 7 hingstar och valacker f. 06.

1.Manfred ljbrbl val uppf och äg. Ewa Persson, St.Olof

e.Björkhems Xerxes 234 u.Sindarve Mima 2432 e.Lykke 125-Eik 15

SILVER 36 poäng

 

Klass 8 ungston f.06.

1.Etna Grönkulla ljbrbl uppf och äg. Anette och Johnny Holmgren, Hörby

e.Björkhems Xerxes 234 u.Liv Grönkulla 3306 e.Daler 180-Knast Halsnaes 174

GULD 40 poäng

 

2.Uddas Afrodite ljbrbl uppf och äg. Lars-Göran Linde, Munka-Ljungby

e.Temperament 227 u.Paula 3312 e.Fröjd 148-Enar 135

GULD 40 poäng

 

3.Twix ljbrbl uppf och äg.Marina Nelin, Tomelilla

e.Björkhems Xerxes 234 u.Sevi 3016 e.Furubäcks Seger 159-Vilgot 60

SILVER 35 poäng

 

Klass 9 A valacker 4 år eller äldre.

1.Isodur Kry ljbrbl f.03 hos Helena Kättström, Tranås

äg.Elisabeth Svensson, Asarum.

e.Ismo Kry 208 u.Muska 3145 e.Malte 187-Klappre 77

GULD 40 poäng

 

2.Heike Grönkulla ljbrbl f.03 hos Anette och Johnny Holmgren, Hörby

äg.Marianne Kihlåker/Lotta Botvidsson, Lövestad

e.Daler 180 u.Sol Grönkulla 3197 e.Furubäcks Inter 191-Bure 53

SILVER 38 poäng

 

Klass 9 B veteranvalacker

1.Pajas ljbrbl f.89 h Malin Holmqvist, Stehag

äg.Lars Hägglund, Höllviken

e.Graan 100 u.Fatima 2286 e.Björgar 86-Peer Gynt 36

SILVER 36 poäng

 

Klass 10 A gallston 4 år eller äldre.

1.Humira Kry grbl f.04 hos Helena Kättström, Tranås

äg.Christina Nord, Laholm

e.Hauk Thun 222 u.Muska 3145 e.Malte 187-Klappre 77

GULD 44 poäng BIS 1

 

2.Malla ljbrbl f.05 hos Annika Klinberg, Karlstad

äg. Anna Rubin, Veinge

e.Kim Hero 221 u.Rimma 3292 e.Dalar 154-Sindarve Tullmar 118

GULD 43 poäng BIS 2

 

3.WILMA ljbrbl f.02 hos ägaren Annelie och Iwe Andersson, Hörby

e.Vilje 175 u.Skruttan 3011 e.Enar 135-Graan 100

SILVER 38 poäng

 

4.Lucia ljbrbl f. 01 hos Gert-Owe Carlsson, Håcksvik

äg.Anna S Mattson, Flyinge

e.Furubäcks Inter 191 u.Björkhems Lycka 3089 e.Ljosen 145-Tyko 8

SILVER 38 poäng

 

5.Alva ljbrbl f.05 hos Linus Lindekrantz, Rödeby

äg.Ulrika Katell/Moa Rosvall, Asarum

e.Cristall 203 u.Ebba 3041 e.Solhems Nalle 127-Urban 24

SILVER 38 poäng

 

Klass 10 B veteransto

1.FiaLotta ljbrbl f.88 hos Birgitta Landebring

äg. Marianne KIhlåker, Lövestad

e.Julle IV 52 u.Frida 1650 e.Tranegård Eid 5-Bamse6

SILVER 35 poäng

 

Klass 11 premierade hingstar.

1.Vessmer 253 ljbrbl f.05 hos ägaren Mats Larsson, Hässleholm

e.Mimer 200 u.Vesla Halsnaes D 9579 e.Orion Halsnaes D 667-Rei Halsnaes D 542

GULD 41 poäng BIS 3

 

2.Indro 246 ljbrbl f.04 hos ägaren Annika Jönsson, Asarum.

e.Hugo 179 u.Isadora 3075 e.Enar 135-Siljar 157

GULD 40 poäng

 

Klass 12 fölston.

1.Gulmåras Ilse stbf 09 ljbrbl f.04 hos ägaren Marita Hansson, Hörby

e.Tamlin Grönkulla 226 u.Nahla 3161 e.Enar 135-Kasper 47

GULD 40 poäng

 

2.Uddas Penny ljbrbl f.05 hos ägaren Lars-Göran Linde, Munka-Ljungby

e.Lysluggen 194 u.Paula 3312 e.Fröjd 148-Enar 135

SILVER 39 poäng

 

3.Aadalens Grethe stbf 09 ljbrb f.00 hos Finn Kokholm, Vrå, Danmark

äg.Ewa Persson, St Olof

e.Dylan FJH 687 u.Aadalens Mie FJ 8391 e.Mastrup Jan FJH 598-Askov FJH 567

SILVER 39 poäng

 

4.Paula 3312 ljbrbl f.01 hos Lars-Göran Linde, Munka-Ljungby

äg.Sofia Karlsson, Munka-Ljungby

e.Fröjd 148 u.Pepsi 2963 e.Enar-Tonic 147

SILVER 39 poäng

 

5.Liv Grönkulla 3306 f.02 h Frida Mattson och ägarna Anette och Johnny Holmgren, Hörby

e.Daler 180 u.Taffsnäs Yackie 3159 e.Knast Halsnaes 174-Gudbrand 69

SILVER 38 poäng

 

6.Beanka stf 09 ljbrbl f.05 hos Martin Vistrand, Tomelilla

äg.Nils-Erik Hansson, Lövestad

e.Solhems Nalle 127 u.Bella 24-89-1302 e.Sölve 43-Truls 23.

SILVER 37 poäng

 

Klass 13 avkommegrupp ston åtföljda av 3 avkommor 1 år eller äldre.

1. Paula 3312 ljbrbl f.01 hos Lars-Göran Linde, Munka-Ljungby

äg.Sofia Karlsson, Munka-Ljungby

e.Fröjd 148 u.Pepsi 2963 e.Enar-Tonic 147

SILVER

 

2 Sevi 3016 ljbrbl f.82 hos Karin Bondesson, Sollebrunn

äg. Marina Nelin, Tomelilla

e.Furubäcks Seger 159 u.Violette 1706 e.Vilgot 60-Veimar 13

SILVER

 

   ETT HJÄRTLIGT TACK TILL ALLA SOM HJÄLPTE TILL OCH ÄVEN ETT TACK TILL PUBLIKEN SOM GJORDE ATT DET BLEV EN LYCKAD DAG, T A C K ! 

REPORTAGE