Nordvästra Skånes hästvänners utställning Åstorp 16/10 2005

 

Stoföl

 

  1. Uddas Penny, ljbrbl
    e. Lysluggen 194                            u. Paula 24-01-1129
    ue. Fröjd 148                                uu. Pepsi 2963
    uppf /äg: Stuteri Udda
    Bedömning: 9-8-7-8-8=40
    2:a SSFF:s fölchampionat

  2. Alva, ljbrbl
    e. Christall 203                              u. Ebba 3041
    ue. Solhems Nalle 127                   uu. Sandra
    uppf /äg: Fam. Lindekrantz
    Bedömning: 9-8-7-8-8=40
    3:a SSFF:s fölchampionat

  3. Minna, ljbrbl
    e. Mimer 200                                 u. Monett 3035
    ue. Knast Halsnaes   173                uu. Mynta 2509
    uppf /äg: IMA Häst & Smide
    Bedömning: 8-8-7-8-8=39

  4. Meya, rbl
    e. Tamlin Grönkulla 226                 u. Sindarve Mima 2432
    ue. Lykke 125                               uu. Sindarve Mumla 2033
    uppf /äg: Ewa Persson
    Bedömning: 8-7-8-8-8=39

  5. Troja Grönkulla, rbl
    e. Christall 203                              u. Furubäcks Sindra 2870
    ue. Lule 133                                  uu. Smulan 1679
    uppf /äg: Grönkulla Fjordhäststuteri
    Bedömning: 8-7-7-8-8=38

  6. Bettie, ljbrbl
    e. Tamlin Grönkulla 226                 u. Bonni 24-99-1032
    ue. Furubäcks Inter 191                 uu. Bengta 2928
    uppf /äg: Per Borg
    Bedömning: 8-7-7-8-8=38

  7. Yena, ljbrbl
    e. Enar 135                                    u. Taffsnäs Yackie 3159
    ue. Knast Halsnaes 173                 uu. Taffnäs Mackie 2504
    uppf /äg: IMA Häst & Smide
    Bedömning: 8-7-7-8-8=38

  8. Enja, ljbrbl
    e. Enar 135                                    u. Iwa 2287
    ue. Graan 100                                uu. Sylvia
    uppf / äg: Anneli Johansson & Iwe Andersson
    Bedömning: 7-7-8-7-8=37

  9. Lovis, ljbrbl
    e. Temperament 227                      u. Lovisa 24-97-1010
    ue. Champis 160                            uu.Letty 3034
    uppf / äg: Mia Persson
    Bedömning: 7-7-8-8-7=37

Hingstföl

 

  1. Charlie, ljbrbl
    e. Temperament 227                      u. Chessie 24-97-1043
    ue.
    Kämpagårdens Lavin 163         uu. Cheija 2737
    uppf / äg: Mia Persson
    Bedömning: 8-8-8-8-9=41
    SSFF:s fölchampion, bästa kallblodsföl

  2. Vessmer, ljbrbl
    e. Mimer 200                                 u. Vesla Halsnaes D 9587
    ue. Orion Halsnaes D 667              uu. Fie Halsnaes D 7465
    uppf / äg: Mats Larsson
    Bedömning: 8-8-7-8-9=40

  3. Gulmåras Ohly, ljbrbl
    e. Christall 203                              u. Celeste 2974
    ue.
    Kasper 47                                uu. Soleil
    uppf / äg: Marita Hansson
    Bedömning: 8-7-7-9-8=39

  4. Brolle JR, ljbrbl
    e. Christall 203                              u. Ronja 24-01-1073
    ue. Enar 135                                  uu. Grynet 2648
    uppf / äg: Ewa Persson
    Bedömning: 8-7-7-8-9=39

  5. Canoso, mbl
    e. Ritus Titus 217                           u. Blenda 3079
    ue. Solhems Nalle 127                   uu. Ia 2737
    uppf / äg: Maria Nordqvist
    Bedömning: 7-7-8-8-7=37

 

Sto f. 2004

 

  1. Humira Kry, mbl
    e.Hauk Thun 222                           u. Muska 3145
    ue. Malte 187                                uu. Klarette 1967
    uppf: Helena Kättström
    äg: Christina Nord
    Bedömning: 9-8-8-8-8=41

  2. Ignis, ljbrbl
    e. Temperament 227                      u.Birdie 3232
    ue. Alexander Lukas 187               uu. Ronja 24-94-1004
    uppf./ äg: Hanna Petersson
    Bedömning: 7-7-8-7-6=35

 

Hingstar f. 2004

 

  1. Stenrike Spritz, ljbrbl
    e. Alvedon Kry 214 u. Smulan 2933
    ue. Thor 101                                  uu. Trollet f.86
    uppf./ äg: Stenrike Fjordhästar
    Bedömning: 8-8-7-8-8=39

  2. Pedro, ljbrbl
    e. Temperament 227                      u. Pärla 2642
    ue. Tonic 147                                uu. Tanja 2283
    äg. Stuteri Udda
    uppf. Lars-Göran Linde
    Bedömning: 8-7-7-9-7

 

Sto f. 2003

  1. Riva, ljbrbl
    e. Kim Hero 221                           u. Riana 2400
    ue. Sindarve Tullmar 118               uu. Gloria 2078
    äg: Maite Arwedsson
    uppf: Annika Klintberg
    Bedömning: 9-8-8-8-8=41

 

Sto f 2002

  1. Femmi, ljbrbl
    e. Allman 204                                u. Fenja 2939
    ue. Dalar 154                                 uu. Tilda 2096
    äg. Stenrike Fjordhästar
    uppf. H & S Johansson
    Bedömning 9-8-8-9-8=42
    Bästa Kallblod, Bäst in show

 

Sto f. 2001

  1. Paula, brbl
    e. Fröjd 148                                  u. Pepsi 2963
    ue. Enar 135                                  uu. Pärla 2642
    äg. Stuteri Udda
    uppf. Lars-Göran Linde
    Bedömning: 7-7-7-9-8=38

 

Valacker f. 1998

 

  1. Stenrike Lojal
    e. Malte 187                                  u. Lemir 2047
    ue. Filur 75                                    uu. Docka 2293
    äg. Ellinor Nilsson
    uppf. Stenrike Fjordhästar
    Bedömning 8-8-8-8-8=40