Nordfjordkampen årgång 2010.

 

För två år sedan föddes iden om en gemensam dressyrtävling för fjordhästar och nordsvenska i Södra Sverige. Ansvariga för tävlingarna då som nu Eleonore Henningsson och Jeanette Ågren med säte i FNH SKåne, Marita Hansson och Anette Holmgren tillhörande Södra Skånes Fjordhästförening, samt Marianne Kihlåker, tjejen som har ett ben i vardera lägret då det bor hästar av båda raserna på hennes gård!

 

Tävlingarna består numera av 4 olika klasser med varierande svårighetsgrad för att kunna tillgodose både unghästar/mindre erfarna ryttare samt de som tränar på en lite högre nivå. Själva Nordfjordkampen rids i programmet Lätt B 1 och är den klass som drar mest deltagare då man givetvis vill delta till att vinna över konkurrentlaget. Priset är det högt åtrådda vandringspriset Nordfjordkampen, som 2008 vanns av fjordhästarna och 2009 av nordsvenskarna.För att ytterligare komplicera och ställa till det för arrangörerna så byter man prisrosetter med varann, placerade nordsvenskekipage får rosett med fjordhästlogga och fjordekipage får rosett med nordsvenskt motiv.

 

2010 provade vi att flytta hela tävlingen till Gärds Ryttarförenings anläggning i N.Åsum för att kunna rida på två banor samtidigt och kunna utnyttja 2 dressyrdomare. Ett utmärkt val visade det sig då detta är en välskött anläggning där man hittar allt man önskar som tävlingsarrangör.

 

För dagen var nordsvenskarna nästan dubbelt så många och de hade åkt långväga, Välridna stoet Bosareds Dorte hade rest ändå från Halmstad med sin ägare och ryttare Åsa Johansson! Fjordhästekipagen är lite mer bortskämda med tävlingstillfällen då föreningen anordnar tävlingar i såväl dressyr, hoppning som körning vid flera tillfällen under året. Allteftersom åren gått ser vi också att nordsvenska ekipagen tränar och utvecklas stadigt framåt och numera nafsar sina rutinerade fjordhästkolleger i hälarna!

 

Dominerade i toppen gjorde Gotlandsuppfödde fjordvalacken Sindarve Kalabalik med fodervärd Pamela Eklinder i sadel, Pamela lotsade sin Kalle till seger i både lätt B och lätt A och därmed är de det fjordhästekipage i dressyr som lyckats bäst i grenen i år och därför får representera Södra Skånes Fjordhästförening vid SM på Bollerup i juli.

Deras bedrift belönades med ett stiligt broderat schabrak och titeln bästa Fjordhäst/Nordfjordkampen 2010 - motsvarande titel för nordsvensk knep mycket välridande Johanna Kier på sin Mumlan, med en seger i Lätt C klassen och en femteplacering i lätt B.

 

Debutantklassen reds av enbart nordsvenska ekipage och här placerade sig Elisabeth Svensson med sitt sto Mille i täten.

 

Vädergudarna spelade inte arrangörerna riktigt i händerna denna dagen, ett envist småstrilande regn och en temperatur på knappt 8 grader bidrog nog en hel del till att den stora publik som brukar komma och titta och heja, tyvärr uteblev denna dagen.

 

Klass 1 Dressyr Lätt D 1 1992, domare Eva Andersson:

 

1. Elisabeth Svensson-Mille (e.Bronson 1944 u.Mella 23089) FNH

   103 p 64,37 %

2. Anne Månius-Aragon Bellson (e.Bellman 1717 u.Bessy) FNH

   96 p  60,00 %

3. Emelie Fransson-Volly (e.Vätte 1909 u.Lissy 23265) FNH

   95 p 59,37 %

4. Jennie Bjernevall-Golden Boy (e.Isvind 1924 u.Lilltösa 22574 FNH

   88 p 55,00 %

5. Tobias Ström-Ronja (e.Äril 1682 u.Pavlova 21043) FNH

   86 p 53,75 %

 Johanna Kier-Mumlan, stilfullt ekipage som tog titeln bästa nordsvenska ekipage.

 

Klass 2 Dressyr Lätt C 2  2008, domare Eva Andersson:

 

1. Johanna Kier-Mumlan (e.Skjerdingson 1839 u.Merry 22328) FNH

   198 p 70,71 %

2. Ida Skoog-Freja (e.Mycklar u.Demona) FNH

   188 p  67,14 %

3. Karin Bengtsson-Monami (e.Don 1854 u.Monia 22634 FNH

   180 p 64,29 %

4. Amanda Özek-Bruno (e.Ungal 1805 u.Rosita 22323) FNH

   180 p 64,29 %

5. Jenny Bjernevall-Golden Boy (Isvind 1924 u.Lilltösa 22574 FNH

   178 p 63,57 %

6. Jeanette Ågren-Unni (Tagg 1895 u.Uni 22823) FNH

   149 p 53,21 %

 Bästa fjordhäst och uttagen att representera SSFF på fjordhästSM 2010 Pamela och Kalle.

 

Klass 3 Dressyr Lätt B 1 2006 NORDFJORDKAMPEN 2010, domare: Monica Pettersson:

 

1. Pamela Eklinder-Sindarve Kalabalik (e.Hugo 179 u.Sindarve Gnutta) SSFF

   201 p 69,31 %

2. Åsa Johansson-Bosareds Dorte (Vätte 1909 u.Dolly 22849) FNH

   194 p 66,90 %

3. Jessica Svensson-Oden (e.Rolex 1937 u.Stjärna) FNH

   186 p 64,14 %

4. Marie Svensson-Sga 3158 (e.Krossar 144 u.Blenda 2139) SSFF

   184 p 63,45 %

5. Johanna Kier-Mumlan (e.Skjerdingson 1839 u.Merry 22328) FNH

   179 p 61,72 %

6. Marina Nelin-Robin (e.Thor 101 u.Polly) SSFF

   178 p 61,38 %

7. Ida Skoog-Freja (e.e.Mycklaru.Demona) FNH

   169 p 58,28 %

8. Julia Holst-Molly (e.Siljar 157 u.Mitzy 2527) SSFF

   168 p 57,93 %

9. Marita Hansson-Celeste 2974 (e.Kasper 47 u.Soleil) SSFF

   166 p 57,24 %

10.Amanda Özek-Bruno (e.Ungal 1805 u.Rosita 22323) FNH

   162 p 55,86 %

11.Karin Bengtsson-Monami (e.Don 1854 u.Monia 22634) FNH

   161 p 55,52 %

12.Annika Gudmundsson-Sivert (e.Solhems Nalle 127 u.Simona 2366) SSFF

   158 p 54,48 %

13.Lina Lindblad-Lyckängs Raket (e.Ringo 184 u.Björkhems Rizzla 3129) NSFF

   158 p 54,48 %

14.Lisette Ivarsson-Rosilda (e.Skrimsblesen 1945 u.Ramanda 23011) FNH

   157 p 54,14 %

15.Jeanette Ågren-Unni (e.Tagg 1895 u.Uni 22865) FNH

   157 o 54,14%

16.Anna-K Gudmundsson-Indra (e.Skjerdingson 1839 u.Ally 22415) FNH

   151 p 52,07%

 

Klass 4 Dressyr Lätt A 1 2007 domare Eva Andersson:

 

1. Pamela Eklinder-Sindarve Kalabalik (e.Hugo 179 u.Sindarve Gnutta) SSFF

   239 p 62,90 %

2. Marina Nelin-Robin (e.Thor 101 u.Polly) SSFF

   235 p 61,84%

3. Marita Hansson-Celeste 2974 (e,Kasper 47 u.Soleil) SSFF

   228 p 60,00 %

4. Marie Svensson-Saga 3158 (e.Krossar 144 u.Blenda 2139) SSFF

   222 p 58,42 %

5.Åsa Johansson-Bosareds Dorthe (e.Vätte 1909 u.Dolly 22849) FNH       

   218 p 57,37 %

Bosareds Dorte som åkt ända från Halmstad med ryttare Åsa Johansson, deltog som enda nordsvensk i lätt A klassen, mycket förtjänstfullt skall sägas!

 

 

Bästa lag och vinnare av Nordfjordkampen 2010 blev Fjordhästarna med 1213 p, tätt åtföljda av Föreningen Nordsvenska Hästen med 1208 p.

 

Bästa fjordhäst kipage:  Pamela Eklinder och Sindarve Kalabalik

Bästa nordsvenska ekipage: Johanna Kier och Mumlan

 

.Bästa ekipage fjordhäst resp nordsvensk Pamela Eklinder/Sindarve Kalabalik och Johanna Kier/Mumlan.

 

Bästa junior bland nordsvenskarna: Tobias Ström med Ronja

Bästa junior bland fjordhästarna: Annika Gudmundsson med Sivert.

 

 

Bästa juniorekipage, Annika Gudmundsson-Sivert, Sivert har hon övertagit från syster AnnaKarin som tävlat i stort sett alla grenar på denna härliga läromästare!